Jak zrobić zdjęcia mieszkania?
Jeśli posiadasz mieszkanie lub dom na sprzedaż to zapewne wiesz, że dobre zdjęcia zwiększą zainteresowanie Twoją ofertą. „Ludzie kupują oczami” – często słychać to hasło i nie wypada się z nim nie zgodzić, bo to właśnie na ekranie swojego telefonu lub laptopa potencjalny klient dokonuje pierwszej selekcji przeglądając właśnie zdjęcia danej nieruchomości. Jeśli okażą się zachęcające, dopiero wtedy następuje kontakt z właścicielem i ewentualne umówienie się na fizyczne oglądanie mieszkania.
1. Oświetlenie
2. Przygotowanie wnętrz przed fotografowaniem
Jak przygotować wnętrza przed sesją? Oto kilka kluczowych wskazówek. Im więcej z nich uda się zastosować, tym większa szansa na lepsze zdjęcia:
- Schowaj rzeczy osobiste np. książki z półek, zdjęcia ze ścian, kurtki i buty z przedpokoju, chemię i przyrządy gospodarstwa domowego z kuchni i łazienki.
- Schowaj lub zwiń przedłużacze, kable lamp, telewizora, radia, czajnika, tostera i inne.
- Zetrzyj kurz i dokładnie umyj gładkie powierzchnie, szczególnie w kuchni i łazience. Pozostawione ślady na lustrach, armaturze czy ścianach kabiny prysznicowej będą widoczne na zdjęciach. W kuchni szczególną uwagę zwróć na szafki z połyskiem, drzwi piekarnika i płytę indukcyjną .
- Oświetlenie – koniecznie sprawdź czy świecą wszystkie żarówki. Większość zdjęć najlepiej wykonać przy włączonym oświetleniu, nawet jeśli sesja będzie wykonywana w dzień. Lampy zdecydowanie ocieplą wnętrza i stworzą przyjazną atmosferę. Dotyczy to również małych nocnych lampek przy łóżku, jak również oświetlenia urządzeń typu okap kuchenny.
- Ułóż równo pościel, poduszki, firany i żaluzje/rolety. Krzywa zasłona czy pognieciona pościel nie będą się dobrze prezentować.
- Jeśli chcesz fotografować również z zewnątrz, to nie zapomnij o uporządkowaniu balkonu oraz wejścia do budynku. Chodzi np. o przeparkowanie pojazdu przed domem.
3. Technika fotografowania i obróbki zdjęć
Jaką techniką fotografować i jak obrobić zdjęcia wnętrz? Osobiście fotografuję obiektywem szerokokątnym techniką HDR na statywie, dzięki czemu zdjęcia są równomiernie doświetlone o każdej porze dnia i nocy. Zdecydowanie warto pokazać widok za oknem – przy zdjęciach wykonanych w ten sposób, okno nie będzie białą plamą!
Poza tradycyjnymi zdjęciami wnętrz, możesz rozważyć również panoramiczne zdjęcia 360°, dzięki którym umożliwisz potencjalnemu klientowi obracanie się w fotografowanym pomieszczeniu. Facebook rozpoznaje zdjęcia 360° i umożliwia ich załadowanie w prosty sposób.
Zdjęcia nieruchomości powinny zostać obrobione w programie graficznym w sposób naturalny. Poprawa kolorów, kontrastów, wyprostowanie kątów i zminimalizowanie dystorsji obiektywu to kluczowe rzeczy. Korekcja balansu bieli pozwoli na uniknięcie „żółtych” zdjęć w pomieszczeniach z mieszanym typem oświetlenia, a więc zwykle w kuchni czy łazience.
Niedopuszczalny jest nadmierny retusz: usunięcie trwałych plam czy pęknięć to próba oszukania klienta. Natomiast usunięcie w programie graficznym tymczasowych defektów typu ślady butów na podłodze, odcisków palców na blacie czy mokrych plam pozostawionych po sprzątaniu jest jak najbardziej pożądane.
Tak wykonane zdjęcia wnętrz będą zdecydowanie wyróżniać Twoje ogłoszenie spośród innych ofert.
Jeśli nie wiesz jak zrobić zdjęcia mieszkania na wynajem lub sprzedaż, rozważ zatrudnienie profesjonalisty. Inwestycja w solidne zdjęcia zawsze się zwróci!
Zobacz więcej na www.fotografdlabiznesu.pl