Wirtualny spacer czyli czym zajmuje się Fotograf Google?
Rafał Osiński: Od 2015r, kiedy otrzymałem licencję Google, wykonuję zdjęcia wnętrz firm w formie wirtualnego spaceru Google Street View. Dzięki nim klient ma możliwość zajrzeć np. do środka restauracji i wybrać stolik, sprawdzić wyposażenie siłowni przed zakupem karnetu czy zobaczyć wnętrza przedszkola, gdzie planuje zapisać swoje dziecko. Panoramy 360° pozwalają zajrzeć w każdy kąt i wejść do każdego pomieszczenia na ekranie telefonu. Byłem 1. Rekomendowanym Fotografem Google w powiecie pszczyńskim, który oferował tego rodzaju usługę lokalnym firmom.
Czym różni się widok z ulicy Google Street View od Twoich zdjęć?
R.O.: Polskie ulice zostały sfotografowane z samochodów Google – widok z ulicy pozwala zobaczyć budynki z zewnątrz, znaleźć siedzibę firmy, a nawet sprawdzić miejsca do parkowania. Moja rola polega na przedłużeniu widoku z ulicy tak, aby klient mógł wejść do środka danego budynku. Zdjęcia dodaję bezpośrednio do wizytówki danej firmy na mapach Google. Są one opatrzone symbolem strzałki i połączone ze sobą tworząc wirtualną wycieczkę. Tu przykład zdjęć 360° na wizytówce salonu samochodowego.
Co zrobić jeśli widok firmy z ulicy na mapach Google jest nieaktualny?
R.O.: Polskie ulice fotografowane są co parę lat. Nie wiemy dokładnie, kiedy nastąpi kolejna aktualizacja. Moje zdjęcia nie zastąpią widoku Google Street View z ulicy, ale pojawią się na wizytówce firmy na mapach Google. Klient będzie zatem mógł zobaczyć aktualny widok budynku z zewnątrz czy miejsca do parkowania.
Ile trwa i jak przygotować się do sesji zdjęciowej dla Google?
R.O.: Wykonanie zdjęć panoramicznych specjalistycznym sprzętem zatwierdzonym przez Google trwa od 0,5h (w przypadku małych lokali) do 2h (jeśli mówimy o kilku poziomowym fitness clubie). Dłużej zapewne zajmą same przygotowania czyli sprzątanie, mycie okien, usuwanie pajęczyn czy ustawienie ekspozycji. Warto pamiętać, aby usunąć z widoku wszelkie wrażliwe dane, dokumenty, hasła wifi. Pomieszczenia, których nie chcemy pokazać można po prostu zamknąć.
Czy panoramy 360° mogą się przydać jeszcze gdzieś indziej?
R.O.: Oczywiście! Indywidualne panoramy przygotowuję w odpowiedni sposób, aby można je było pokazać na Facebooku. Bardzo przyciągają uwagę klientów, gdy pojawią się na osi czasu. W dalszym ciągu niewiele firm z tego korzysta i myślę, że to dobry sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Wirtualny spacer można też zamieścić na własnej stronie internetowej.
Ile kosztuje wirtualny spacer w technologii Google Street View?
Koszt zależy od ilości i wielkości pomieszczeń. W każdym z nich należy wykonać kilka panoram i połączyć je ze sobą. Można przyjąć, że ilość pomieszczeń x 150zł to przybliżony koszt brutto. Co ważne jest to jednorazowa opłata za wykonanie zdjęć i załadowanie ich na oficjalną mapę Google. Google nie pobiera opłat abonamentowych związanych z utrzymaniem ich na swoim serwerze.